Zadzwoń lub napisz:
801-501-022 | 81 53 64 200
informacje@radio-lublin.pl
Kontakt z sekretariatem:
poczta@radio-lublin.pl

Słuchaj nas online

lub nastaw się na 102,2 fm

Bezpłatne zaproszenia na koncert można zdobyć TYLKO za pośrednictwem Radia Lublin - słuchaj zawsze na 102.2 fm oraz na radio.lublin.pl

Projekt 'Uczeń na wyżynie IT' to cykl czterech dni pokazów i warsztatów odbywających się w Polskim Radiu Lublin, składający się z pokazów dotyczących technologii IT prowadzonych przez kilka firm IT w Studiu Muzycznym i Studiu im. Z. Stepka,...

W reportażu odwiedzimy rolników, którzy sobie pomagają, są ważnymi partnerami dla przemysłu spożywczego. Odwiedzimy jedną z największych firm przetwórstwa mięsnego „Wierzejki”, która posiada bardzo dużą sieć własnych sklepów w całym...

W każdą sobotę o godzinie 12.40 na antenie Radia Lublin!

W każdą sobotę o godzinie 14.50 na antenie Radia Lublin!

Rada gminy Trzebieszów, wójt gminy Trzebieszów, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Mitropa serdecznie zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Mitropa” pod patronatem ministra obrony narodowej.

W niedzielę, 2 października 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 odbędzie się 'Charytatywny spektakl improwizowany' w wykonaniu Poławiaczy Pereł.

W „Halo Kultura” opowiemy o wystawie „Malarze Normandii - Monet, Renoir, Corot i inni”, która od piątku dostępna jest w muzeum na lubelskim zamku.

Prof. Waldemar Paruch: W szkolnictwie wyższym jest za dużo biurokracji • 

Wiadomości    Dodano: 2016-09-30 20:02

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał 52 uczonych do Rady Narodowego Kongresu Nauki. Jej zadaniem będzie wypracowanie propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Dokument ma regulować od podstaw obszar szkolnictwa wyższego, a jego założenia mają być przedstawione we wrześniu przyszłego roku. O tym co powinno się w nim znaleźć redaktor Tomasz Nieśpiał rozmawiał z prof. Waldemarem Paruchem (na zdj.) i prof Piotrem Gutowskim.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada systemową rewolucję w nauce i szkolnictwie wyższym. Ma ona objąć między innymi powstanie Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej, powołanie uczelni badawczych, walkę z biurokracją na uczelniach i wysyłanie do szkół naukobusów. Wicepremier przedstawił na konferencji prawej strategię zmian, które pociągną za sobą dofinansowanie nauki i reformę uczelni wyższych.

Jarosław Gowin powiedział, że wysokość PKB plasuje Polskę na 24. miejscu na świecie, jeśli zaś chodzi o nakłady na badania i rozwój - na miejscu 37. A to, zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, oznacza, że polska nauka jest dramatycznie niedofinansowana. Do tego polskie uczelnie w rankingu światowym spadły do piątej setki.

Od 1 października wchodzą nowe przepisy związane ze szkolnictwem wyższym. Ustawa deregulacyjna znosi część obowiązków sprawozdawczych, organizacyjnych dotyczących uczelni.

Czy wyeliminowanie biurokracji to oczyszczenie przedpola przed oczekiwaną ustawą 2.0?

- Te zmiany powinny pójść jeszcze głębiej. Przywrócenie uczelniom wolności w wielu dziedzinach, np. w zakresie konstruowania programów studiów. Bez oczyszczenia tego przedpola nowa ustawa, która zmieni funkcjonowanie nauki będzie trudna do urzeczywistnienia. Warto podkreślić, że uczelnie ciągle stosują stałe rozwiązania i usiłują wymusić na pracownikach wypełnianie rożnych kwitków. My ostatnio niczego innego nie robimy, zwłaszcza pełniąc funkcje kierownicze - mówi prof. Waldemar Paruch.

Czy to krok w dobrym kierunku?

- To jest oczywiście pierwszy krok. Zobaczymy jakie będą jego efekty, ponieważ to nie jest prosto taką deregulację przeprowadzić. Proszę pamiętać, że duża część przepisów, które regulują nasze zachowania i usprawiedliwiają biurokracje, to nie są tylko przepisy, które pochodzą z Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego, ale również z innych resortów - prof. Piotr Gutowski.

Jarosław Gowin zaproponował wyłonienie nowego typu uczelni: uczelni badawczych. Te szkoły będą nastawione na kształcenie elitarne, a nie masowe. Do tego będą kłaść duży nacisk na prowadzenie przez kadrę akademicką badań naukowych.

- Chciałem zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Po raz pierwszy ministerstwo odchodzi od tak zwanej ortodoksji europejskiej. Mam przyjemność zatrudniać u siebie w zakładzie Pana z Republiki Czeskiej. Kiedy ja go informuje o tym, że mam wypełniać kolejne sprawozdania i powołuje się na przepisy unijne, to on się temu dziwi, ale nie będę cytował. My źle rozumiemy europejskość. A druga sprawa jest taka, że te wszystkie rzeczy wypełniamy dwa razy: tradycyjnie i elektronicznie - dodaje prof. Paruch.

POSŁUCHAJ...Odtwórz nagranieZatrzymaj odtwarzanie

ToNie / IAR / opr. PaW

Fot. Weronika Pawlak Wasze komentarze ()

Portal www.radio.lublin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez internautów. Korzystając z opcji KOMENTARZ, akceptujesz zasady REGULAMINU.